Вы здесь: ГлавнаяКраеведческий музей

Токмацький міський краєзнавчий музей

Адреса:

71700, м.Токмак Запорізької області, вул.Революційна, 29

телефон: 2-66-00

Музей працює: пн- пт з 9 до 17 год

 

 

30-летие Токмакского краеведческого музея

Турмаршрути і експозиція музею

 

Інформаційна довідка.

 

Музей має краєзнавчий профіль, що зумовлює його специфіку. Специфіка Токмацького краєзнавчого музею полягає в тому, що він має широкий діапазон експозицій, які об’єднують риси музеїв історичного та природничо-наукового профілю, а також має виставки художні та декоративно-ужиткового мистецтва. Відповідно до свого профілю співробітники музею збирають, зберігають, вивчають та експонують матеріали, що розповідають про природу, археологію, історію і культуру нашого краю. У фондах музею є геологічні, ботанічні, зоологічні, палеонтологічні, археологічні, етнографічні та інші колекції, знаряддя праці, вироби місцевої промисловості різних періодів, твори мистецтва, літератури, народної творчості.

Історична довідка.

 

Рішенням виконкому Токмацької міської ради народних депутатів від 11 травня 1978 року № 142 „Про створення міського краєзнавчого музею” міському відділу культури передавалась стара двоповерхова будівля райкому партії для створення в ній краєзнавчого музею.

Будівля музею відноситься до пам’ятників історії місцевого значення та є частиною єдиного архітектурного ансамблю старого міста. Будівля зведена у 1900 році купцем Горобцовим для 4-и класної школи з трудовим навчанням.

Спочатку музей працював на громадських засадах. Музей створювався за методом народної будови. Велику допомогу музею в ремонті та оформленні експозиції надавали адміністрації, парткоми, профкоми, колективи заводів ім. С.М.Кірова, ковальсько-штампувального, металогосптоварів, консервного, АТП-12308, АТП-12069, міськпобуткомбінату, швейної фабрики, міського будинку культури, молочно-консервного та меблевого комбінатів, БУ „Міськбуд”, БУ-5, РБУ-1 та громадськість міста.

У відповідності з листом Ради Міністрів УРСР від 5 травня 1981 року № 2265/73 „Про затвердження у місті Токмаку відділу Мелітопольського краєзнавчого музею”, у 1981 році Токмацький краєзнавчий музей на громадських засадах було реорганізовано у відділ Мелітопольського краєзнавчого музею.

До 40-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні 8 травня 1985 року була урочисто відкрита експозиція Токмацького краєзнавчого музею.

У відповідь на клопотання виконкому Токмацької міської ради вийшла Постанова Ради Міністрів УРСР від 32 липня 1989 року № 204 „Про створення краєзнавчих музеїв у містах Токмаку Запорізької області та Лозової Харківської області” та надійшов лист Міністерства культури УРСР від 15.08.1989 № 12-707. На їх виконання вийшов наказ управління культури Запорізької обласної ради народних депутатів від 04.11.1989 № 184 „Про створення краєзнавчого музею в місті Токмаку” та затверджено штат музею в кількості 11,5 штатних одиниць.

В період незалежності штат музею було скорочено на 70% і нараховував 3,5 штатних одиниць. У 2007 році штатна чисельність музею була збільшена до 4 штатних одиниць.

 

Фонди та експозиція музею

 

У фондах музею зберігається 17796 музейних предметів, які зберігають історію рідного краю і представляють культурну та історичну цінність.

У музеї зберігається багато унікальних музейних предметів.

У двоповерховій будівлі музею розташовано 14 експозиційних залів площею 525 кв.м., де відвідувачі знайомляться з природою та історією, творами майстрів живопису та декоративно-ужиткового мистецтва Токмаччини.

У залі "Природа краю" виставлені рештки скелету південного слона, що мешкали на території краю 2-4 млн.років тому. У вітринах експозиції представлені опудала тварин і птахів. Серед них є рідкісні птахи, що занесені до Червоної Книги України: орлан-білохвіст, ходуличник.

У розділі „Археологія” знаходяться експонати, які були знайдені вченими Інституту археології АН УРСР при археологічних розкопках стародавніх курганів у 1980-1982 років. Серед них гончарний посуд, ручні рубила, різці, пластини, відщепи, кам’яні сокири.

У фондах музею зберігається колекція самоварів виробництва фабрики В.С.Баташова, порцеляновий посуд заводу Кузнєцова, старовинні настінні годинники виробництва годинникових заводів Франції, Румунії, грамофон, буккер (сільськогосподарське знаряддя), колекція гончарних виробів, модель першого радянського трактора „Запорожець”, велика колекція черепиці з клеймами виробників Токмацького краю. В експозиції розташовані фотографії та продукція заводів І.І.Фукса та І.В.Клейнера: буккер, плуг, слюсарні інструменти, а також дерев’яна балка будівлі заводу Й.Клейнера з написом.

У фондосховищах зберігаються старовинні фотографії кінця ХІХ – початоку ХХ століття, фотоматеріали про Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, ветеранів Великої Вітчизняної війни, фотографії з автографом льотчика-космонавта П.Климука. Зберігаються матеріали про токмачан, які зробили певний особистий внесок в розвиток науки. Серед них, матеріали Г.Г.Чечета – талановитого винахідника літального апарату; О.Г.Івченка – видатного конструктора авіаційних двигунів, академіка АН УРСР, лауреата Ленінської та Державної премій, Героя Соціалістичної Праці, генерал-лейтенанта М.О. Антипенка - заступника командуючого 1-го Білоруського фронту, старшого викладача Академії Генерального Штабу СРСР. берігаються особисті речі Героя адянського Союзу полковника Кота О.М. – штурмана авіаційного полку дальної дії, книга тричі Героя Радянського Союзу, маршала авіації О.І.Покришкіна „Небо войны» з дарчим написом. У роки Великої Вітчизняної війни О.І.Покришкін двічі воював в небі Токмаччини.

В чотирьох залах музею розташована експозиція, присвячена періоду Великої Вітчизняної війни. У вітринах представлені фотографії та особисті речі токмачан, які брали участь в обороні м. Бреста, м. Севастополя, м. Ленінграда, м. Одеси, м. Москви. В залі окупації представлені фотографії та особисті речі членів Токмацької підпільно-диверсійної групи, в’язнів концтаборів, документи і фотографії учасників штурму Берліну та учасників параду Перемоги на Червоній Площі в Москві.

 

В етнографічному залі відвідувачі знайомляться з предметами побуту населення краю другої половини ХІХ - початок ХХ ст. У залі розташований буденний та святковий одяг, вишиті рушники, колекція прасок, самоварів, музичні інструменти, мідна церковна купель, посуд заводу Кузнєцова, ткацький станок, дерев’яні знаряддя праці, гончарний круг та велика колекція глиняного посуду кінця 19-початку 20 століть, стаціонарна фотокамера 1950-х років.

У музеї зібрані документи і матеріали, які відображають інтернаціональні зв’язки м. Токмака з польським місто Своєбодиця, представлені цікаві експонати, які передав до фондів музею токмачанин Спицький І.С., який протягом багатьох років був надзвичайним і повноважним послом Радянського Союзу в Ірані, Іраку, Афганістані та ін.

У фондах музею зберігаються книги токмацьких письменників Гомона М.В., Пальохи В.Л., Сосни М.П., Ахрамеєва В.Н., Доненка О.Г.

 

Виставки музею

 

У краєзнавчому музею експонувалися виставки з інших музеїв та приватних колецій: воскові фігури з м. Санкт-Петербурга, колекція метеликів з м. Кривого Рогу, мікромініатюри „Світ чудес” В.Казаряна з м.Київ, картини з фондів Запорізького та Бердянського художніх музеїв, виставка равликів „Тайны морских глубин» м. Бердянська, художня вишивки творчих обєднань „Мальви” м. Запоріжжя і “Троянди” м. Мелітополя, виставки постерів "Шедеври Ермітажу" і "Шедеври Трет яковської галереї" з м. Вознесенська Миколаївської області.

Особливу увагу привертають предмети образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва токмачанин – це картини Рекуненка В.В. – члена Національної Спілки художників України, картини художників м. Токмака Морозова А.С., Павелка П.І., Рогової І.Б., Вородєєва М.О. – викладача групи художників Токмацького ліцею № 21, художників-аматорів Дикого І.Д., Швидкої В.О., Корольової Р.З., майстра художньої вишивки Мелай В.М. – члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України,

Федан З.П. – майстера декоративно-прикладного мистецтва, художня вишивка Савон Л.М., Остапенко В.М., Валової І.В.

 

Масові заходи музею

 

У краєзнавчому музеї до Дня Перемоги, Дня визволення міста від німецько-фашистських загарбників та до Міжнародного дня музеїв проводяться Дні відкритих дверей. Наукові співробітники проводять зустрічі учнів шкіл та молоді міста з ветеранами Великої Вітчизняної війни, цікавими та талановитими людьми міста. Співробітники музею розробили туристичний маршрут „Бойова слава Токмаччини”, під час якого разом з молоддю і ветеранами війни та праці відвідують братську могилу в с. Чапаївка Токмацького району, де на даний час покоїться прах близько 770 чоловіків та 32 жінки штрафбатів, які визволяли Токмацький район в жовтні 1943 року, братську могилу на околиці Молочанська на Пришибських висотах, братську могилу в парку заводу ім. С.М.Кірова, де покоїться прах загиблих токмачан-підпільників.

Співробітники музею організовують творчі зустрічі токмацьких письменників, поетів, журналістів, художників, співаків з молоддю і громадськістю міста.

 

Інфраструктура біля Токмацького краєзнавчого музею

 

Музей розташований в центрі міста. Поблизу музею знаходяться кафе "Чебуречна", "Магнолія", готель "Весна", автобусна станція. Місто Токмак має пряме автобусне сполучення з м.Запоріжжям та містами Запорізької області такими як: Мелітополь, Бердянськ, Приморськ, Василівка, Оріхів,

Пологи, Куйбишево, Гуляйполе , Чернігівка, Розівка та містами інших областей : Дніпропетровськ, Донецьк, Маріуполь, Краматорськ, Харків та Київ.

 

Матеріали підготував Директор музею В.І.Медведський

Вход / Регистрация

Сейчас на сайте

Никого